Arbëri

Para takimit në Berlin, Vuçiqi në Pekin merr instruksione nga presidenti Putin

Para takimit në Berlin, Vuçiqi në Pekin merr instruksione nga presidenti Putin
 

Sipas ministrit serb të Punëve të Jashtme Ivica Daçiq, presidentin serb Aleksandar Vuçiq e presin presione të mëdha në Berlin për Kosovën dhe për këtë arsye, tha ai, janë shumë të rëndësishme takimet që Vuçiqi do t’i ketë me presidentin Rusisë e të Kinës paraprakisht në Pekin, transmeton koha.net.

Duke folur në TV Pink, Daçiq ka thënë njëkohësisht ka thënë se nuk pret publikimin e ndonjë kornize mbi përmbajtjen e marrëveshjes me Kosovën, porse, ka shtuar, gjithashtu do të ketë kulme presionesh ndaj Serbisë që ta vazhdojë dialogun pa marrë para sysh nëse Kosova e heq ose jo taksën.