Arbëri

Brukseli fajëson Prishtinën dhe Beogradin për provokime të ndërsjella

Foto: Driton Paçarada / Koha
 

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi të dalin prej rrethit vicioz dhe t’i ndalojnë provokimet e ndërsjella. Janë një varg veprimesh, për të cilat zyrtarët e Brukselit i kanë akuzuar Kosovën dhe Serbinë se i kanë ndërmarrë muajt e fundit, në një letërkëmbim të cilin e ka siguruar “Koha Ditore”.

Komisari për Zgjerim në Komisionin Evropian, Johannes Hahn, u është përgjigjur shqetësimeve të zëvendëskryeministrit Enver Hoxhaj dhe ministres së Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, pas obstruksioneve që ia bëri Serbia takimit rajonal të të rinjve, i planifikuar të mbahet muajin e kaluar në Prishtinë, shkruan sot “Koha Ditore”.