LVV: Besiana e Llapi kanë nevojë për ndryshim

Vetëvendosje: Mitrovica mbeti e ndarë për shkak të dialogut që qëllim kishte copëtimin e Kosovës

06 April 2019 15:31
18:10

Në vazhdën e vizitave, Lëvizja Vetëvendosje ka qëndruar sot në qytetin e Mitrovicës ku është takuar me qytetarë.

Vetëvendosje thotë se Mitrovica më shumë se asnjë vend tjetër e ka vuajtur ndarjen e diskriminimin politik dhe ekonomik.

Përmes një njoftimi për medie, ata kanë thënë se ky qytet është i ndarë për shkak të dialogut që sipas tyre synim ka pasur copëtimin e Kosovës.

Ndër të tjera ata kanë kritikuar mosinvestimin në Trepçë, duke thënë se nuk është investuar që nga paslufta.

Sipas Vetëvendosjes, Mitrovica është indikatori më i saktë për ta kuptuar si është qeverisur me Kosovën për gjithë këto vite.

“Angazhimi qytetar, e veçanërisht protesta e madhe e 29 shtatorit e ndaloi projektin tejet të dëmshëm të ndarjes së vendit, e tash së bashku ka ardhur koha ta ndalim edhe vjedhjen prej PAN-hajnisë”.

“Në Mitrovicën plot entuziazëm e vullnet qindra qytetarë na u bashkëngjitën në takimin e radhës, në iniciativën tonë të përbashkët, për ta larguar korrupsionin nga pushteti e për të sjellë zhvillim dhe mirëqenie për qytetarët”, thuhet në njoftim.

Sipas tyre Mitrovica ka nevojë për ndryshim e bashkim, dhe ato do të vijnë me zgjedhjet e reja e me qeverisjen e Lëvizjes.

15:31

LVV: Besiana e Llapi kanë nevojë për ndryshim

Lëvizja Vetëvendosje po vazhdon takimet me qytetarë nëpër qytete në Kosovë. Sot, zhvilluan takim në Podujevë.

Përmes një komunikate për media, thonë se “pjesëmarrja masive në tubimin kundër PAN-hajnisë, tregon vendosmërinë e qytetarëve të Llapit dhe të gjithë Kosovës për një shtet që realizon idealet e dëshmorëve dhe përkujdeset për të tashmen e të ardhmen”.

“Secila qeveri e pasluftës ka rritur papunësinë dhe ka nxitur ikjen e rinisë nga vendi. Nga viti 2013 deri në vitin 2017 nga vendi ynë janë larguar mbi 173 mijë persona apo rreth 9% e popullsisë. Ndërkohë 48% e qytetarëve të anketuar janë pesimistë se mund të bëhet mirë në Kosovë. Kjo tregon se republikës sonë i duhet ndryshim, i duhet një qeverisje e re që i jep fund arsyeve që e shtyjnë rininë të largohet dhe rikthen shpresën së në atdheun tonë mund të punohet për një jetë më të mirë”.

“Sot në Besianë qytetarët me mbështetjen e tyre e shprehën qëndrimin kundër qeverisjes të bashkuar në PANhajni të cilët po gërryejnë shtetin, po vjedhin xhepat e qytetarëve e po punësojnë familjarë në institucione e ndërmarrje publike. Së bashku me qytetarët e Llapit e gjithë Kosovës do të vazhdojmë të angazhohemi pa u ndalur së bashku, deri në zgjedhje të reja e deri në një qeveri të ndryshimit, me mendësi shtetndërtuese dhe vlera të reja të qeverisjes”, thuhet në komunikatë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme