Pacolli pandeh ministrin e Brendshëm për rrezikim të sigurisë kombëtare Foto: Driton Paçarada / Koha

Pacolli pandeh ministrin e Brendshëm për rrezikim të sigurisë kombëtare

Besnik Krasniqi Besnik Krasniqi 02 April 2019 06:45

Akuza të forta për ministrin e Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, përmban një letër që për autor e ka zëvendëskryeministrin Behgjet Pacolli dhe pretendimet e shprehura në të kanë sensibilizuar edhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Sebep për gjuhën akuzuese është bërë bllogeri kontrovers britanik Graham Philips.

Bllogeri britanik ishte në fillim të marsit në Kosovë. Gjatë vizitës kishte realizuar më shumë se dhjetë storie dhe i kishte postuar në YouTube, e në të cilat flet për shtetin e dështuar të “Kosovës e Metohisë”, për mizoritë e “organizatës kriminale dhe terroriste”, siç i referohet UÇK-së, dhe në to tallet me proamerikanizmin e kosovarëve, shkruan sot Koha Ditore.

Në një prej storieve, presidentit Bill Clinton i është referuar si kriminel, në të tjera ka kritikuar edhe Perëndimin, e në shumë sosh ka viktimizuar popullin serb, ndërsa ka folur në superlativ për Serbinë dhe Rusinë.

Pacolli i kishte kërkuar Mustafës që ta shpallte person të padëshirueshëm në Kosovë gazetarin Philips, por ministri nuk e kishte dëgjuar. Prandaj, më 19 mars kishte firmosur një shkresë me tone të forta akuzues.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme