Gjukanoviq rekomandon modelin e Marrëveshjes së Prespës për raportet Beograd-Prishtinë

Gjukanoviq rekomandon modelin e Marrëveshjes së Prespës për raportet Beograd-Prishtinë

06 March 2019 12:18

Në Bruksel presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq u takua me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Pas takimit ai u shpreh optimist edhe për marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq vizitoi sot Brukselin dhe selinë qendrore të Aleancës Veriatlantike në kryeqytetin europian. Pas takimit me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, Gjukanoviq u shpreh para mediave se përvoja e zgjidhjes së çështjes së hapur në mes të Greqisë dhe Maqedonisë Veriore mund të jetë e çmueshme në zgjidhjen e problemeve të tjera në rajon. E kam fjalën për marrëdhëniet, siç tha ai "në mes të Prishtinës dhe Beogradit”, transmeton DW.

"Si fqinj i përgjegjshëm dhe shumë i interesuar, punojmë në gjetjen e një epilogu pozitiv të këtij dialogu”, ka thënë Gjukanoviq. "Besoj se është e mundur dhe e ftoj NATO-n që me angazhimin e vet në këtë rajon së bashku me BE-në të kontribuojë në atë që është opcioni i vetëm i Ballkanit Perëndimor", ka shtuar ai.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme