Vulin takohet me zyrtarin e lartë të NATO-s, i ankohet për Ushtrinë e Kosovës

Vulin takohet me zyrtarin e lartë të NATO-s, i ankohet për Ushtrinë e Kosovës

22 January 2019 14:55

Beograd, 22 janar - Ministri serb i Mrbotjtjes ka biseduar sot në Beograd me drejtorin e përgjithshëm të Shtabit Ushtarak Ndërkombëtar të NATO-s, gjeneral-kolonelin Jan Bruxin, rreth situatës aktuale në Kosovë, bën të ditur FoNet, transmeton Koha.net.

Pasi ka përmendur bashkëpunimin e mirë të MM dhe të Ushtrisë së Serbisë me NATO-n, nën mbikëqyrjen e Programit "Partneritet për Paqe", ai ka thënë se ndryshimi i qëllimit dhe detyrave të Forcave të Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës, për Serbinë është plotësisht e papranueshme dhe përbën shkelje të vrazhdë të Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1244 dhe të Marrëveshje Tekniko-Ushtarake .

KFOR-i për Serbinë përfaqëson të vetmin formacion legjitim të armatosur në Kosovë, është shprehur ai, për të shtuar se në të ajo sheh të vetmin garantues të sigurisë për serbët atje.

FoNet-it, Vulin ka kërkuar që KFOR-i të mbetet në terren në kapacitetin e vet të plotë dhe pa u pakësuar në numër, transmeton Koha. net.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Atdhe23/01/2019 13:17

Jo ushtria te behet brenda 10 viteve por sa me par qe eshte e mudnur edhe naten e diten te punohet se gjdo vonim mund ti kushtoj shum kosves sot na duhet nje ushtri nder mete fortat me sistem raketor deri 1.000 km me 10.000 ushtar aktiv dhe 10.000 ushtar rezerv me armatim te mete persosur ateher do te rritet respekti nga armiqet e kosoves dhe do ti ndalin lobimet ne zhberjen e shkatrrimin e shteti te kosoves te gjithe intelegjencen e ushtrise shqiptare duhet te punsohen ne ushtrine e kosoves me oficier komandant gjeneral pilot sa me par eshte me mire per popullin e kosoves qe te jete i sigurte te qelen fonde nga mergimtaret qe te mlidhen para per forcimin e ushtrise te kosoves jo me sulmu ndonje shtet por gjithmone qe te jene krejt kosova me e sigurte per vetmbrojtje.

Shto koment

Të ngjashme