Arbëri

DW: Pse Gent Cakaj nuk është si Sebastian Kurz

DW: Pse Gent Cakaj nuk është si Sebastian Kurz
 

“Deri para një viti, vështirë se çdo shqiptar e dinte emrin Gent Cakaj. Tani 28-vjeçari kosovar është në buzët e të gjithëve. Edi Rama, kryeministri socialist i Shqipërisë, kërkon që zëvendës ministri i Jashtëm të drejtojë diplomacinë e Shqipërisë. Presidenti Ilir Meta, i cili i përket kampit të opozitës, e hedh poshtë kategorikisht dhe refuzon të dekretojë emërimin e tij, pasi Gent Cakaj mbron ndryshimet kufitare në Ballkanin Perëndimor”, kështu e nis analizën DW, në lidhje me krizën politike që ka përfshirë Shqipërinë dhe përplasjes me Ramës dhe Metës, transmeton GSH.

Rama, shkruan DW, do ta çojë presidentin në Gjykatën Kushtetuese dhe deri atëherë do të drejtojë vetë diplomacinë.