Emblema e FSK-së, identike me të një kompanie private të sigurisë amerikane, kush kujt ia mori

Emblema e FSK-së, identike me të një kompanie private të sigurisë amerikane, kush kujt ia mori

07 January 2019 14:08

Emblema e Forcës së Sigurisë së Kosovës, po del të jetë identike me logon e një kompanie private të sigurisë në Amerikë.

Logon ushtarake, përfshirë edhe stemat e tjera specifike për njësitet, Forcës së Sigurisë së Kosovës ia ka bërë kompania INIT, pronar i së cilës është Albian Gagica. Gagica, më herët ka treguar se Simbolet e emblemës së FSK-së, i ka dizajnuar në vitin 2009.

Ndërkaq, te faqja zyrtare e kompanisë amerikane, e cila funksionon nga viti 2003, nuk dihet kur është dizajnuar logo.

Kompania amerikane, që logon e ka si të FSK-së, është në pronësi të Antony Kavidel. Aty thuhet se është me mbi 15 vjet përvojë pune e sigurie, që mbron një sërë biznesesh, banesash dhe ngjarjesh.

Koha.net ka provuar të kontaktojë Albian Gagicën por nuk ka arritur të marrë përgjigje.

Përmes një testimi në Google, nëse kërkon me fotografi të këtij dizajni, më parë shfaqet logoja e FSK-së sesa e kësaj kompanie. Ndërkaq, nëse kërkon me foto të kësaj kompanie, përsëri del logoja e FSK-së.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

arber07/01/2019 16:20

normal para del e FSK sepse eshte simbol shteteror d.m.th me fuqi me te madhe....por ajo amerikane eshte me e vjeter

Shto koment

Të ngjashme