Pas 71 vjetësh boshatiset objekti i Doganës në Vërmicë

Pas 71 vjetësh boshatiset objekti i Doganës në Vërmicë

Bashkim Shala 29 December 2018 07:30

Shqipëria dhe Kosova i kanë bashkuar Policinë dhe Doganat në një pikë të përbashkët në Morin të Kukësit. Vendimi për ngritjen e pikës së përbashkët të kalimit kufitar ka gjetur zbatim të premten në terren, një ditë pasi Qeveria e Shqipërisë miratoi atë.

Dogana dhe policia e Kosovës janë transferuar në pikëkalimin e përbashkët kufitar të Morinit, përuruar në korrik të këtij viti, shkruan Koha Ditore.

Por ndryshe sa është deklaruar, pas këtij vendimi nga ana e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë për “një ndalesë një kontroll”, në pikëkalimin kufitar të Morinit po kryhen “dy ndalesa dy kontrolle” në hyrjen për në Kosovë. Pas vendimit të Qeverisë shqiptare, ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, ka njoftuar se tashmë kontrollet do të kryhen sipas parimit “një ndalesë një kontroll”, një vendim ky që, sipas tij, lehtëson lëvizjen e lirë mes vendeve.

Policia kufitare në Morin, si ajo e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë kanë shprehur shqetësimin e tyre për mënyrën e funksionimit të kontrollit në pikëkalimin e përbashkët....(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme