Mogherini kërkon sërish heqjen e taksave ndaj Serbisë

Mogherini kërkon sërish heqjen e taksave ndaj Serbisë

18 December 2018 17:56

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ka përsëritur sot kërkesën e BE-së për heqjen e masës 100 për qind ndaj mallrave serbe, të cilën Kosova e ka vendosur kohë më parë.

Ajo gjatë një konference për media me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiq në Bruksel, deklaroi se angazhimi i Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën është një nga elementët kryesorë të progresit në negociatat e anëtarësimit në BE.

Kryediplomatja evropiane gjithashtu përmendi taksat shtesë të vëna nga Prishtina për mallrat nga Serbia dhe BeH, duke thënë se qëndrimi i Komisioni Evropian ishte i qartë që nga fillimi - se këto masa shkelin CEFTA dhe se Prishtina duhet t'i tërheqë këto masa.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përsëritur se nuk do të ketë heqje të taksës ndaj mallrave serbe derisa Serbia të mos e pranojë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme