Arbëri

Haradinaj mbështet Thaçin në dialog

Haradinaj mbështet Thaçin në dialog
Foto: Ilustrim
 

Qeveria e ka siguruar Brukselin se mbështet presidentin Thaçi në procesin e dialogut me Serbinë, “bazuar në kompetencat e tij kushtetuese”.

“Qeveria e Kosovës në baza të rregullta komunikon me Bashkimin Evropian. Ne jemi të përkushtuar për dialog. Bazuar në kompetencat që ka, Qeveria është angazhuar me të gjitha kapacitetet e saja për një dialog konstruktiv dhe në të njëjtën kohë respekton dhe mbështet Presidentin në këtë proces, bazuar në kompetencat e tij Kushtetuese”, ka qenë përgjigja e zëdhënëses së qeverisë, Donjeta Gashi, dhënë “Kohës Ditore” pas letrës së dytë të përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, komisioneres për Tregti, Cecilia Malstrom, dhe komisionerit për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johanes Hahn.