Haziri: VV-ja le të harrojë partneritetin me LDK-në pa ndryshuar mendim për Rugovën

Haziri: VV-ja le të harrojë partneritetin me LDK-në pa ndryshuar mendim për Rugovën

23 October 2018 08:01

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka dalë kundër zërave në partinë e tij dhe në partinë tjetër opozitare, Vetëvendosje, për një bashkëpunim të mundshëm në zgjedhjet e ardhshme.

Sipas tij, VV-ja duhet të harrojë një partneritet me LDK-në, nëse nuk ndryshon mendim për ish-presidentin Ibrahim Rugovën. Kjo sepse, sipas Hazirit, lidershipi i VV-së e ka cilësuar Rugovën si kryetradhtar të Kosovës.

Tahiri i LDK-së kërkon koalicion parazgjedhor me VV-në

Bislimi: Ka gatishmëri edhe nga ne edhe nga LDK për koalicion

“Për lidershipin e Vetëvendosjes, Ibrahim Rugova ka qenë krye tradhtari i Kosovës. Na nuk harrojmë. Nëse kanë ndryshu diçka sa i përket figures së liderit tonë historik dhe themeluesit të Republikës, këtu jemi. Mund t’i diskutojmë me organet tona partiake. Përndryshe, le ta harrojnë që mund të bëjnë partneritet me LDK’në!” ka shkruar ai në Facebook.

Vetë lideri i tashëm i LDK-së, Isa Mustafa, së fundmi ka pasur disa takime me kryetarin e VV-së, Albin Kurti. Sipas zyrtarëve të të dy partive, ka pasur afrim qëndrimesh dhe shenja pozitive se në zgjedhjet e ardhshme mund të ketë koalicion qoftë parazgjedhor, ose paszgjedhor.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme