Bislimi: Protesta e së shtunës, më e madhja ndonjëherë në Kosovë

Bislimi: Ka gatishmëri edhe nga ne edhe nga LDK për koalicion

01 October 2018 23:31
23:51

Nënkryetari i VV-së, Besnik Bislimi, ka folur për mundësinë e koalicionit para dhe paszgjedhor për zgjedhjet e ardhshme.

Në Interaktiv të KTV-së, ai tha se ka gjasa të mëdha që një koalicion mes VV-së e LDK-së mund të ndodhë.

“Kam përshtypjen se gatishmëria ekziston nga të dyja palët për një koalicion parazgjedhor apo edhe paszgjedhor. Nuk përjashtohet edhe koalicioni parazgjedhor”, deklaroi Bislmi.

“Kosova ndodhet në një moment të tillë që s’guxojmë të themi se ‘ti e ke bërë një veprim në të kaluarën dhe s’mund të bashkëpunojmë’. Por, me dikë që po e shkatërron vendin, si Thaçi, jo. E keqja është koalicioni PDK-AAK-Nisma. E ardhmja nuk dihet, dhe personalisht mendoj se një bshëpunim me PDK-në është i pamundur. Edhe në gjendjen aktuale, me vendimet e Haradinajt, e ka avancuar subjektin e tij politik që të pamundësohet koalicioni edhe me ta”, u shpreh Bislimi.

Tahiri i LDK-së kërkon koalicion parazgjedhor me VV-në

23:49

Bislmi: Nuk ka proces që ka nënshkrimin e Thaçit që nuk është i dëmshëm për Kosovën

Protesta nuk ka pasur synim për të na dërguar sinjale se ku qëndrojmë në spektrin politik në Kosovë sepse, siç tha Bislimi, ka metoda tjera për të matur këtë.

Nënkryetari i VV-së tha se deputetët e PSD-së po ia bëjnë kuorumin Qeverisë në Kuvend, ndërsa shtoi se ndoshta u ka mbetur hatri pse nuk i kanë ftuar në protestë, për dallim nga LDK-ja që e ftuan, e në fund vendosi të mos merrte pjesë, së paku zyrtarisht, pasi në protestë ishin deputetët Vjosa Osmani e Haxhi Avdyli.

Bislimi, në Interaktiv të KTV-së, tha se shkuarja e Thaçit në Ujman pa paralajmërim në kohën kur po mbahej protesta, nuk e ka zbehur madhështinë e protestës.

“Shkuarja e tij dhe shëtitja me barkë tregon arrogancën e tij të treguar edhe në të kaluarën”, tha zyrtari i VV-së.

“Nuk kemi dalë për të kundërshtuar bashkimin e Luginës me Kosovën”, tha Bislimi, duke iu referuar deklaratave të Thaçit.

“Janë shumë të rrezikshme për qytetarët e Luginës së Preshevës deklaratat e presidentit Thaçi për idenë e tij rreth bashkimit”, tha ai.

Ndaj deklaratave të Kryetarit të PDK-së, njëherësh Kryetar i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ndaj Kurtit, të cilin e quajti manipulator, Bislmi tha: “Kadri Veseli e sulmoi protestën tonë për të krijuar hapësirë për të sulmuar edhe zoti Thaçin. Nëse ne takojmë eksponentë të PDK-së, na thonë se jemi mashtruar në shumë raste nga bashkësia ndërkombëtare në proceset ku nënshkrues ka qenë Presidenti, Kryeministri apo Ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi. Nuk ka proces që ka një nënshkrim të Thaçit që nuk është i dëmshëm apo shumë i dëmshëm”, theksoi Bislimi.

Bislimi tha se protesta ka pasur për synim mbrojtjen e territorit të Kosovës, ndonëse në protestë, zyrtarisht ka pasur vetëm flamuj kombëtarë, por jo edhe të Kosovës, përveç 2-3 sosh. “Territorin e Kosovës nuk e mbrojnë flamujt. Ne kemi nxjerrë edhe flamurin e Estonisë që e ka njohur Kosovën, por Estonia s’e mbron Kosovën. Ka pasur flamuj të Kosovës, por ne kemi organizuar një protestë për qytetarët për të treguar a pajtohen a jo me Thaçin. Flamuri i Kosovës s’e di a pajtohet”, shtoi ai.

23:31

Bislimi: Protesta e së shtunës, më e madhja ndonjëherë në Kosovë

Besnik Bislimi i Vetëvendosjes, ka thënë se gjithçka ka shkuar mirë në protestën e së shtunës.

Nënkryetari i VV-së, në Interaktiv të KTV-së, tha se qytetarët treguan se nuk dëshirojnë që të ketë ndryshime të kufijve.

“Protesta s’ka qenë e VV-së, ka qenë mbarëpopullore, e të gjithëve. VV ka qenë vetëm organizatore. Në këtë protestë ka rënë në sy pjesëmarrja e grave, e familjeve, e fëmijëve, e mërgatës, të shoqërisë civile, botës akademike. Kjo tregon se protesta ka qenë gjithëpopullore”, theksoi ai.

Sikurse kreu i VV-së, Albin Kurti, as Bislimi nuk pati shifra të pjesëmarrjes në protestën e së shtunës, ndonëse tha se numri ka qenë shumë i madh e madje tha se është protesta më e madhe që është mbajtur ndonjëherë në Kosovë, madje edhe më e madhe se e 9 janarit të vitit 2015, kur opozita e atëhershme përbëhej nga VV, AAK dhe Nisma.

“Për këto negociata që Thaçi i bën i mungon platforma, ekipi, e tash u dëshmua se i mungon edhe populli. Çdo vendim që nxjerr ai nuk ka mbështetje as te subjekti i tij politik. Thaçi ka subjektin e tij politik, e madje e ka vënë në siklet edhe vetë PDK-në që s’po mund të dalin ta kundërshtojnë atë”, shtoi Bislimi.

Thaçi, sipas tij, me shkuarjen në Ujman të shtunën, në kohën kur po zhvillohej protesta në Prishtinë, tregon se “ai e ka humbur busullën”.

“Protesta s’ka qenë vetëm kundër Thaçit, por ndaj qeverisjes së keqe që po i bëhet Kosovës”, deklaroi nënkryetari i VV-së, duke shtuar se kemi edhe keqqeverisje e edhe president që rrezikon vendin.

Ai tha se përkrahja që i kanë dhënë me fjalë Haradinaj dhe Thaçi protestës, nuk i bënë ata kryeministër e president më të mirë.

Bislimi tha se do të provojnë të shtojnë bashkëpunimin opozitar në Kuvend, por theksoi se protesta do të ketë edhe më tej.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme