Vështrime

Sulmi me raketa që nuk ishte i tillë

Kur polakët morën informacione të reja, ishin nga amerikanët. Në orën 4:00 të mëngjesit, me orën polake, presidenti Joe Biden zbuloi se raketa ishte lëshuar ndoshta nga forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase që po i kundërpërgjigjeshin breshërisë ruse të raketave. Duda e përmendi këtë vetëm pasditen e 16 nëntorit, kur publiku u sigurua për herë të parë se “Polonia nuk ishte objektivi i një sulmi nga Rusia”.

Sulmi me raketë që la të vdekur dy polakë pranë kufirit të vendit të tyre me Ukrainën më 15 nëntor rezultoi të ishte test jo aq i politikës së mbrojtjes sa i politikës së informacionit të Polonisë, Ukrainës dhe NATO-s. Testin e kaluan vetëm amerikanët. Aleatët evropianë dhe Ukraina dështuan, duke zbuluar mungesën tronditëse të përgatitjes për skenar që mund të ishte parashikuar pothuajse që nga fillimi i luftës.

Polonia është vendi më i madh në krahun lindor të NATO-s dhe shërben si qendra më e rëndësishme logjistike për luftën që shqetëson pothuajse të gjithë botën. Vendosmëria dhe uniteti nga ana e Perëndimit janë thelbësore për mbrojtjen e Ukrainës dhe humbjen e Rusisë, të cilat mund të vendosin fatin e botës për dekada. Shpërthimi i së martës në Poloni, megjithatë, i befasoi të gjithë, përveç Shteteve të Bashkuara, dhe shkaktoi sekuencë të habitshme ngjarjesh, të nxitura nga rrëmuja e habitshme.