Tokio 2020

Zelandezja Adams futet në histori, fiton medalje në katër Olimpiada

Foto: AP
 

Valerie Adams nga Zelanda e Re është bërë atletja e parë që ka fituar medalje në katër edicione të Lojërave Olimpike në një disiplinë të vetme, pasi sot ajo fitoi të bronztën në hedhje të gjyles në “Tokio 2020”.

36-vjeçarja ishte kampione olimpike në hedhje të gjyles në “Pekin 2008” dhe “Londra 2012”, ndërsa fitoi të argjendtën në “Rio 2016”.