Tokio 2020

Akili i kënaqur me paraqitjen në Tokio, synon medalje në Paris

Foto: AP
 

Tokio, 27 korrik – Edhe një ditë pas përfundimit të garës së tij, xhudisti Akil Gjakova ka insistuar se është ndarë i kënaqur me paraqitjen e tij në Lojërat Olimpike të Tokios. Gjakova garoi të hënën në kategorinë deri 73 kilogramë dhe iu afrua medaljes, por nuk arriti ta siguronte. Akili u mposht në çerekfinale, ndërsa rastin nuk e shfrytëzoi as përmes repesazhit, ku u mposht nga xhudisti i Azerbajxhanit, Rustam Orujov. Për Akilin është Olimpiada e parë, ndërsa paraqitja e tij ishte me shumë dinjitet. Ai arriti tri fitore para se të pësonte dy humbje. Ka zënë vendin e shtatë. Në një intervistë për KOHËN, një ditë pas garës, Akil Gjakova ka thënë se ka mbetur i kënaqur me paraqitjen e tij në Tokio. Madje, ai ka paralajmëruar se paraqitja në Tokio e ka motivuar për ta synuar medaljen në Lojërat Olimpike të vitit 2024, që do të mbahen në Paris. Madje, Akili pranoi se i është gëzuar medaljes së motrës së tij, Nora Gjakova sikur ta kishte fituar vetë ai.

KOHA: Akil, e hëna ishte një ditë e madhe për familjen tuaj, por edhe ty personalisht, sa i je gëzuar suksesit të Norës?