Tokio 2020

Futbollistet amerikane synojnë rikthim të fuqishëm pas humbjes befasuese nga Suedia

Foto: AP
 

Starti befasues në turneun olimpik të futbollit për femra nuk i ka humbur shpresat e Përfaqësueses së SHBA-së, për ta fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. SHBA-ja, të mërkurën në ndeshjen e parës të fazës së grupeve që e luajti në Tokio, u befasua nga Suedia që e mposhti me rezultat 4:0. Me këtë fitore, Suedia ia ndërpreu SHBA-së, serinë e jashtëzakonshme prej 44 ndeshjeve rresht pa humbje. Për amerikanet, që ishin favorite në këtë ndeshje, humbja erdhi si një befasi e madhe. Në fakt, kjo disfatë mund të ndikojë pozitivisht në ekipin amerikan. Mbrojtësja Tierna Davidson zbuloi të enjten se Kelley O’Hara, kapitene, ka mbajtur një takim urgjent me ekipin në prag të ndeshjes së ardhshme, atë kundër Zelandës së Re që SHBA-ja e luan të shtunën.

“Ajo na tha se nuk kemi zgjidhje tjetër, veçse të dalim në fushë dhe ta fitojmë bindshëm ndeshjen tjetër. Ne duhet të tregohemi shumë të pamëshirshme, nëse duam ta rrëmbejmë medaljen e artë, që edhe është synimi ynë. Kështu që, humbja befasuese nga Suedia vetëm na ka forcuar dhe rritur besimin”, u shpreh Davidson.