Te Linda

Te Linda - Xhem kungulli

 

Përmbajtja: 
• 2kg kungull të pastruar 
• Lëngun e 1kg portokajve 
• Lëvoren e 2 portokajve 
• 200gr sheqer të parafinuar

Përgatitja:
1. Pastrojmë kungullin nga farat dhe lëvorja, ziejmë në temperaturë mesatare së bashku me lëngun e portokallit. 
2. Pasi kungulli të jetë zbutur e bluajmë me blender. 
3. Sheqerin e karamelizojmë në temperaturë mesatare. 
4. Në fund kungullit ia shtojmë lëvoren e portokallit dhe gradualisht sheqerin e karamelizuar. 
5. Me xhemin e posagatuar mbushen kavanozat e sterilizuar në 200°C, mbyllen mirë dhe rrotullohen. 
6. Pas 24 orëve i rrotullojmë kavanozat dhe i lëmë të qëndrojnë në ambient të ftohët.