Te Linda

Cheesecake me boronica

 

Përbërësit
200gr biskota çokollate 
120gr gjalpë
400gr boronica 
100gr sheqer
1 pako xhelatine 
250gr djathë “Mascarpone” 
400gr krem qumështi “Hopla” 
Lule behari

Përgatitja: 
Bluajmë biskotat dhe pastaj sipër ua hedhim gjalpin e shkrirë. 
Masën e fituar e vendosim në tepsi, duke e shtypur sipërfaqen me një mjet të fortë dhe  e lejmë në frigoriferë për 10 minuta. 
Ziejmë boronicat me sheqer për 5 minuta. Aktivizojmë xhellatinën me 4 lugë ujë. 
Pasi boronica të jetë gati, enën e largojmë nga zjarri dhe shtojmë xhelatinën.
Masën e fituar e bluajmë me blender dhe e lëmë anash të ftohet pak, duke e mbuluar me folje najloni. 
Djathin “Mascarpone” e tundim bashkë me kremin e qumështit, derisa të trashet. Në fund ia shtojmë kremin nga boronicat. 
Masën e fituar e shtojmë mbi biskotat. Ëmbëlsira duhet të qëndrojë në frigorifer së paku 2 orë. 
Dekorohet sipas dëshirës.