Sport

Smakiqi: Tyson Furyn e godita, jam nga Kosova dhe pres një luftë të madhe

 

Për një episod gjatë sparingut me Tyson Furyn, boksieri shqiptar me shtetësi kroate, Agron Smakiqi, është bërë emër goxha i njohur. Javën e kaluar Smakiqi i shkaktoi çarje në vetull Furyt dhe për këtë arsye u shty meçi i shumëpritur i britanikut me Oleksandr Usykun.

Fury e Usyk është dashur të përballeshin më 17 shkurt në Riad të Arabisë Saudite, por meçi për të gjithë titujt e rëndësishëm në kategorinë e rëndë të boksit profesionist është shtyrë. Përfaqësuesit e Furyt thanë se ai ishte lënduar nga një goditje me bërryl e Smakiqit gjatë një seance sparingu. Por Smakiqi e ka mohuar këtë. 33-vjeçari, që është i lindur në Kosovë, ka theksuar se Tyson Furyt i ka dhënë goditje.