Sport

Simone Inzaghi nuk është më vëllai i vogël “Superpippos”

Foto: AP
 

Karriera e tij si futbollist u la në hije nga golat dhe sukseset e vëllait të madh. Karriera e tij si trajner deri më tani është shënuar nga dështimet e vogla për të shijuar sukseset e mëdha. Tani – më në fund – Simone Inzaghi duhet të jetë i destinuar të ketë momentin e tij në qendër të vëmendjes. Duke iu afruar gjysmës së edicionit të Serie A në Itali, Interi i Inzaghit kryeson ligën dhe është favorit për të fituar titullin e kampionit. Pasi mposhti rivalin e qytetit Milanin 5:1 në derbin e shtatorit, Interi barazoi me Juventusin (1:1) e vendit të dytë dhe bëri një paraqitje bindëse në fitoren 3:0 ndaj kampionit në fuqi, Napolit, në përballjet e njëpasnjëshme gjatë dy javëve të fundit.

“Ishte një shfaqje force”, tha Inzaghi pas fitores në “Stadio Diego Armando Maradona”. “Por ne kemi shumë punë përpara vetes dhe do t'u qasemi në të njëjtën mënyrë të gjitha ndeshjeve tjera sikur atyre gjatë këtyre tre muajve e gjysmë të fundit”.