Sport

Komiteti Olimpik i Koresë së Jugut i detyron sportistët të marrin pjesë në kampin e marinës

FOTO: AP
 

Komiteti Olimpik i Koresë së Jugut po insiston të dërgojë qindra sportistë në një qendër stërvitore ushtarake për të rritur qëndrueshmërinë e tyre mendore për Lojërat Olimpike të Parisit, një veprim që është kritikuar si i vjetërsuar dhe regresiv. Komiteti olimpik korean këshilloi federatat vendëse javën e kaluar që të dërgojnë sportistë në kampin e Korpusit Detar të Koresë në qytetin Pohang për tri ditë stërvitje këtë muaj, sipas disa federatave. Rreth 320 sportistë, përfshirë femra, priten të shkojnë në kamp, thanë zyrtarët e komitetit të enjten. Federatat sportive u kanë kërkuar më parë sportistëve të tyre që të bëjnë stërvitje të stilit detar përpara ngjarjeve të mëdha sportive, por është hera e parë që Komiteti Olimpik e rekomandon atë, shtuan zyrtarët e komitetit.

Ata zyrtarë thuhet se vendosën për kampin pas Lojërave Aziatike në Kinë në tetor, kur Koreja e Jugut përfundoi e treta në numërimin e medaljeve të arta pas Kinës dhe Japonisë. Pas Lojërave Aziatike, kreu i komitetit Olimpik, Lee Kee-Heung hodhi idenë e stërvitjes në kampe detare dhe tha se sportistëve do t'u bashkohen zyrtarë të lartë të komitetit, duke përfshirë edhe atë, sipas raporteve të mediave të Koresë së Jugut. Mesazhet që përplasnin dhe tallnin planin e komitetit Olimpik vërshuan mediat sociale dhe faqet e internetit të Koresë së Jugut.