Sport

Dinamo u bën thirrje tifozëve që të mos udhëtojnë për në Prishtinë

 

Ballkani nuk ka ndarë bileta për tifozët e Dinamo Zagrebit për ndeshjen e së enjtes, që i takon fazës grupore të Ligës së Konferencës. Kampioni i Kosovës në futboll ka vepruar në bazë të vendimit të UEFA-s të 19 gushtit, me të cilin tifozëve të kampionit kroat u ndalohet paraqitja në ndeshjet evropiane në udhëtim. Kjo masë e UEFA-s erdhi pas incidenteve të rënda që ndodhën në Athinë para ndeshjes së AEK-ut me Dinamon. Një tifoz grek mbeti i vdekur nga përleshjet e tifozëve, ndërsa shumë tifozë kroatë të Dinamo Zagrebit u burgosën nga autoritetet greke. Ndeshja ishte shtyrë dhe ishte zhvilluar më vonë.

Për të zvogëluar mundësinë e incidenteve të tjera, UEFA vendosi që të mos lejojë tifozët e Dinamos në ndeshjet e tjera evropiane në udhëtim, të paktën deri në fund të këtij edicioni të garave.