Sport

Bonucci nëpërmjet Union Berlinit synon të rikthehet tek Italia për “Euro 2024”

 

Mbrojtësi i Italisë, Leonardo Bonucci, shpreson që “vendimi i tij i çmendur” për t'iu bashkuar Union Berlinit të shpërblehet në Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm. 36-vjeçari Bonucci, i cili iu bashkua Union Berlinit nga gjiganti italian Juventus në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës, synon t'i japë fund karrierës së tij ndërkombëtare në një nivel të lartë kur Italia të mbrojë titullin e saj në “Euro 2024”. Gjermania do të presë turneun e vitit të ardhshëm dhe Bonucci është zhvendosur në këtë vend për një sezon të tërë përpara shokëve të tij të mundshëm tek Italia, pasi zgjodhi të largohej për herë të parë nga Seria A. Union Berlini nuk ishte zgjedhja e tij e parë. Bonucci fillimisht donte të shihte vitin e mbetur të kontratës së tij në Juventus, ku bëri më shumë se 500 paraqitje, por trajneri Massimiliano Allegri i tha lojtarit se ai nuk ishte më i dëshiruar. Bonucci i dërgoi një njoftim ligjor klubit pasi u përjashtua nga stërvitjet parasezonale. Union Berlini dhe klubi italian Lazio ofruan një rrugëdalje. Bonucci zgjodhi të parin - një ekip që u promovua në Bundesligë për herë të parë në vitin 2019 - pavarësisht vështirësive për të mësuar një gjuhë tjetër dhe për të lënë familjen e tij në Torino. Ai tha se dëshiron të zgjerojë perspektivat e tij.

“E di se ky është një vendim i çmendur”, tha Bonucci të enjten. “Por më duhet ta nxjerr veten jashtë zonës sime të rehatisë. Kam luajtur 20 vjet në Itali”.