Sport

76ers mposht Dallasin, ia zbeh gjasat për plejof

 

Philadelphia 76ers ia ka zbehur Dallas Mavericksit gjasat për të arritur në plejofin e ligës NBA. Maverics, që ishte finalist i Konferencës së Perëndimit në vitin 2022, pati epërsi prej 12 pikëve në pjesën e parë, por 76ers u kthye në lojë për të fituar 116:108. Joel Embiid realizoi 25 pikë. Dallasi është në vendin e 11-të në Konferencën e Perëndimit. Gjashtë vendet e para shkojnë direkt në plejof, kurse nga vendi i shtatë deri në vendin e 10-të luajnë mes vete për t’i përcaktuar edhe dy skuadra që do të bashkohen në plejof. Në duelet tjera Phoenix Suns mposhti Minnesota Timberwolvesin, në rikthimin e Kevin Durantit.

Pasi debutoi në ndeshjen në shtëpi për Sunsin pas 10-të ndeshjeve për shkak të lëndimit në nyjën e këmbës, Durant realizoi 16 pikë, tetë kërcime dhe katër asistime në 29 minuta, në fitoren 107:100. Devin Booker realizoi 29 pikë. Sunsi është në vendin e katërt në Konferencën e Perëndimit, ndërsa Timberwolvesi është në vendin e shtatë. Sacramento Kings është në vendin e tretë dhe e ka të garantuar vendin për plejof. Do të jetë plejofi i parë në 17 vjet.