Sport

Problemet e Cityt nuk janë vetëm jashtë fushës

FOTO: AP
 

Pep Guardiola kishte mjaftueshëm arsye për t'u shqetësuar edhe para se Manchester City të përfshihej në ndoshta skandalin më të madh në histori të Premier Leagues. Jashtë fushës, City po përballet me akuzat se klubi ka shkelur një sërë rregulloresh financiare me shpenzimet e tij luksoze. Në fushë, Guardiola përballet me betejën për të mbrojtur titullin e Premier Leagues dhe për të mbajtur sezonin e ekipit të tij në rrugën e duhur.

Ndërsa pozita e Cityt në renditje mbetet mjaft e mirë, në vendin e dytë dhe pesë pikë prapa liderit Arsenalit, humbja e së dielës nga Tottenhami ushqeu një ndjenjë në rritje se gjithçka nuk është në rregull brenda klubit. Kjo ndjenjë ishte edhe para “aksionit bombë” të së hënës nga Premier League. Në të vërtetë ka pasur një ndjenjë shqetësimi dhe pasigurie rreth klubit për pjesën më të madhe të sezonit. Erling Haaland po bëhet gjithnjë e më shumë një pikë e shqyrtimit kur përpiqet të deshifrojë se çfarë po shkon keq në City.