Sport

Vazhdon diskriminimi, karateistët kosovarë nuk lejohen të garojnë të barabartë në Evropian

 

Në vend se në arenë, karateistët e rinj të Kosovës të premten kanë qëndruar në tribunat e sallës në Larnaca të Qipros, ku po zhvillohet Kampionati Evropian për kadetë, juniorë dhe për grupmoshën U21.

Përfaqësueses së Kosovës në karate nuk i është lejuar paraqitja me të drejta të barabarta në Evropian dhe për këtë arsye, është vendosur që të mos garohet në ngjarjen kryesore kontinentale. Ishte Qeveria e Qipros që vendosi se garuesit e Kosovës nuk mund të garojnë me simbole të shtetit në Kampionat Evropian. Vendimi i Qeverisë së Qipros është pranuar nga Federata Evropiane e Karatesë dhe kështu, karateistët kosovarë kanë mbetur jashtë garës që filloi të premten.