Sport

Cancelo i jep Bayernit energji të re para ndeshjeve vendimtare

 

Joao Cancelo mund të jetë pjesa që mungonte në enigmën e Bayern Muenchenit. Mbrojtësi portugez, për një kohë të gjatë lojtar kyç te Manchester City, dukej në formë të përsosur në debutimin e tij me fanellën e Bayernit. Atij iu nevojitën vetëm 17 minuta për të asistuar në golin e parë të bavarezëve në fitoren 4:0 ndaj Mainzit në Kupën e Gjermanisë, të mërkurën mbrëma. Loja dha një tregues të asetit më të madh të Cancelos për Bayernin - shkathtësinë e tij. Kampioni gjerman mund ta bëjë marrëveshjen e tij të huazimit të përhershme për 70 milionë euro në verë.

Cancelo luajti në krahun e djathtë të mesfushës, jo në pozicionin e mbrojtësit të majtë që zakonisht e zinte për Pep Guardiolën te City. Dhe trajneri i Bayernit, Julian Nagelsmann, luajti me tre mbrojtës për herë të parë, siç bënte te skuadra e tij e vjetër, Leipzigu. Nagelsmann shpjegoi se ideja ishte të ushtrohej më shumë presion përmes qendrës së mesfushës kundër një kundërshtari me prirje mbrojtëse.