Sport

Radelj: Unë solla Sorschagun te Kosova, ajo do të luftojë për medalje olimpike

 

Një kampione e botës në kërcime me ski do të garojë për Kosovën. Ky është lajmi që u dha më herët këtë muaj nga Federata Skitare e Kosovës dhe Komiteti Olimpik i Kosovës. Në fillim lajmi dikujt mund t’i jetë dukur i pabesueshëm. Kërcimet me ski dhe Kosova nuk kanë pasur ndonjë të përbashkët deri më tani. Por kjo ka ndryshuar tashmë.

Është austriakja Sophie Sorschag që do të garojë për Kosovën. Ajo ka fituar titull të botës për Austrinë në konkurrencë ekipore, në vitin 2021. Vjet mori pjesë në Lojërat Olimpike në Pekin. Tani 24-vjeçarja është pjesë e Kosovës dhe prej stinorit të ardhshëm do të paraqitet në gara. Dhe vetëm paraqitja nuk do të mjaftojë. Ajo do të synojë medalje. Madje në garat më të mëdha, në Botëror e në Lojëra Olimpike.