Sport

Muriqi mendon të pensionohet te Mallorca

 

Nuk ka kaluar as një vit qëkur sulmuesi Vedat Muriqi zbarkoi në ishull për të nënshkruar me skuadrën e Mallorcas. Ishte afati kalimtar i dimrit për sezonin 2021/22 dhe Mallorcas i duhej patjetër një sulmues për të luftuar qëndrimin në La Liga edhe për një edicion. Ardhja e sulmuesit kosovar i befasoi tifozët e Mallorcas: ai nuk po luante me Lazion dhe numrat e tij nuk ishin aspak tërheqës.

Mirëpo, 14 gola në 33 ndeshje më vonë, Muriqin e shndërruan në idhull të Mallorcas. I njohur tashmë me nofkën “Pirati”, Muriqi të enjten në një intervistë për të përditshmen “Marca” e bëri të qartë se qëndrimi i tij në ishull do të jetë afatgjatë. Ai ka thënë se përkundër spekulimeve për të ardhmen e tij, është i vendosur të mbetet te Mallorca dhe se nuk i interesojnë ofertat e skuadrave të tjera. Së fundmi, është raportuar se ekipet nga Premier League, si Aston Villa e West Ham Unitedi ishin gati të ofrojnë deri në 40 milionë euro për t’i siguruar shërbimet e Muriqit gjatë këtij muaji. Ai është i vendosur për t’i qëndruar besnik Mallorcas, por shtoi se klubi spanjoll mund të marrë vendim për ta shitur dhe këtu nuk mund të bëjë asgjë.