Sport

Zvicra bie sërish në goditjen e parë me nokaut në Kupën e Botës

Doha, 7 dhjetor (AP) - Zvicra doli nga Kupa e Botës në 1.8 e finales, ashtu siç bën zakonisht në epokën moderne. Një fitore 6:1 nga Portugalia të martën la pak hapësirë për të ndier se ishte bërë përparim, edhe nëse skuadra u godit nga një periudhë sëmundjesh në Katar. Përpjekja e Zvicrës për të fituar një ndeshje të parë me eliminim direkt në Kupën e Botës që nga viti 1954 do të duhet të presë.

Ka vende me histori të ngjashme futbolli dhe një popullsi më të madhe që do të ishin të lumtur të shkëmbenin vendet me Zvicrën sipas rendit evropian.

Megjithatë, kjo seri e humbjeve në 1/8 e finales duke filluar nga Kupa e Botës 2014 bëhet pak më e vështirë çdo herë që tifozët ta pranojnë. Nën drejtimin e trajnerëve të ndryshëm, pati një humbje të vështirë 1:0 në kohën shtesë nga Argjentina tetë vjet më parë, një humbje çuditërisht 1:0 nga Suedia herën e kaluar, tani një poshtërim ndaj një skuadre portugeze u bë më dinamike duke lënë Cristiano Ronaldon në stol. Tifozët zviceranë u mbushën me shpresë pasi eliminuan kampionen e botës, Francën, në 1/8 e finales në Kampionatin Evropian të vitit të kaluar.

Kjo ishte një skuadër që dinte të lundronte në rrugën e saj nëpër një turne – dhe faza e grupeve në Katar ofroi më shumë dëshmi. Zvicra përparoi nga faza e grupeve me një fitore efikase 1:0 ndaj Kamerunit, një humbje të vonshme 1:0 përballë një ekipi të shquar të Brazilit dhe një fitore vendimtare 3:2 kundër Serbisë në një lojë të ngarkuar me stres emocional dhe fizik.

Të martën, zviceranët nuk iu afruan shumë Portugalisë për të ruajtur nivelin e tyre, pa u ndihmuar nga një periudhë ftohjeje në kamp. Më pas ishin taktikat e trajnerit Murat Yakin: Ndërrimi i një linje mbrojtëse prej katër më tre, e cila u shfrytëzua klinikisht nga lojtarët e lirë të Portugalisë.

“Këto ishin zgjedhjet e tij, ne duhet t'i pranojmë ato”, tha Xherdan Shaqiri, shprehjet e ankthshme të fytyrës të së cilit ishin të qarta kur ndeshja po ikte para pjesës së parë në stadiumin “Lusail”.

Asnjë lojtar nga kjo skuadër nuk ka nevojë të shkojë për pension ndërkombëtar. Treshja kryesore, portieri Yann Sommer, mesfushori e kapiteni Granit Xhaka dhe Shaqiri janë në fillim të të 30-ave dhe kanë shumë për të ofruar si drejtues të ekipit. Trajneri Yakin ka qenë në detyrë për vetëm 16 muaj dhe ka një kontratë deri në “Euro 2024. Një ish-qendërmbrojtës i Zvicrës, instinktet e tij priren drejt kujdesit. Sigurisht më shumë se paraardhësi i tij, Vladimir Petkoviq, i cili mbikëqyri atë fitore ndaj Francës vitin e kaluar, në penallti pas barazimit 3:3. Sidoqoftë, zgjedhja taktike e Yakinit për provën e tij më të madhe po diskutohet në shtëpi. Një veteran i pesë turneve të mëdha me vetëm 25 vjeç, sulmuesi Breel Embolo u shfaq si një forcë më e fortë që drejtonte sulmin. Ai shënoi dy gola kyç dhe nuk iu shmang një duel fizik me Ruben Diasin. Noah Okafor u përdor si zëvendësues me ndikim në Katar dhe sulmuesi i shpejtë i Salzburgut me siguri do të përmirësohet për “Euro 2024” kur do të jetë 24 vjeç. Nga mosha 25 deri në 27 vjeç dhe secili afrohet në 50 paraqitje, qendërmbrojtësit Manuel Akanji dhe Nico Elvedi, plus mesfushori Denis Zakaria dhe Djibril Sow duhet të jenë të gjithë të rëndësishëm për Zvicrën. Zviceranët janë favoritë të qartë në një grup kualifikues për “Euro 2024” me Izraelin, Rumaninë, Kosovën, Bjellorusinë, Andorrën. Dy të parat në renditje nëntorin e ardhshëm kalojnë direkt në turneun që mbahet në Gjermani. Me 16 ekipe që kualifikohen nga Evropa në vend të 13 në Kupën e Botës 2026 të zgjeruar në Amerikën e Veriut, Zvicra duhet të ketë një shans të mirë për të siguruar një vend në atë turne.