Sport

Koreja e Jugut kthen sytë kah të rinjtë pas humbjes nga Brazili

FOTO: AP
 

Koreja e Jugut humbi në 1/8 e finales të Kupës së Botës dhe më pas humbi edhe trajnerin e saj. Përfaqësuesja aziatike u mposht nga Brazili, 4:1, të hënën mbrëma. Pak orë pas ndeshjes trajneri Paulo Bento njoftoi se do të largohej për t'i dhënë fund mandatit katërvjeçar. Trajneri portugez tha se vendimin e kishte marrë disa muaj më herët.

Koreja e Jugut u eliminua nga Kupa e Azisë 2019 në çerekfinale, kështu që arritja në 16 ekipet më të mira në Botërorin e Katarit mund të shihet si pozitive. Koreja e Jugut u paraqit në Kupën e Botës për herën e dhjetë rresht dhe herën e njëmbëdhjetë në përgjithësi. Kjo ishte hera e tretë që Koreja e Jugut arriti në rundin e eliminimit.