Sport

Cilat janë rekordet e Spanjës në Botërore?

Spanja është kualifikuar në fazën nokaut të Kupës së Botës në Katar falë goldallimit më të mirë.

Spanja të enjten mbrëma u mposht 2:1 nga Japonia dhe përfundoi e dyta në Grupin E.

Qëkur raundi i 1/8 së finales filloi së zbatuari në edicionin 1986 në Meksikë, “La Roja” ka qenë në mesin e 16 skuadrave më të mira të turneut në tetë nga 10 raste.

U eliminua në fazën grupore të Botërorit 1998 dhe 2014.

Nga çerekfinalja është eliminuar tri herë, në vitin 1986, 1994 dhe 2002.

Ndërkohë, në vitin 2010, e fitoi trofeun më të çmuar në futboll.

Spanja kishte fituar ndaj Hondurasit, Kilit, Portugalisë, Paraguait, Gjermanisë dhe në finale ndaj Holandës.