Sport

Senegali eliminon Ekuadorin, avancon në 1/8 e finales

FOTO: AP
 

Përfaqësuesja e Senegalit ka siguruar kalimin në 1/8 e finales të Kupës së Botës në ndeshjen e fundit të grupit. Të martën, Senegali e mposhti Ekuadorin në duelin e xhiros së tretë të Grupit A për ta vazhduar aventurën në turneun e Katarit.

Ndeshja e luajtur në “Khalifa International Stadium” u mbyll me rezultatin 2:1 në favor të Senegalit. Me këtë fitore, Senegali përfundoi i dyti në grup me gjashtë pikë, ndërkohë Ekuadori mbeti në katër pikë të tubuara dhe u eliminua pasi përfundoi i parafundit.