Sport

Grupi H: Uruguai edhe në këtë Botëror do të mbështetet në dyshen Suarez-Cavani

FOTO: AP
 

Për herë të parë në 15 vjet, Uruguai po planifikon një Kupë Botërore pa “maestron”. Oscar Tabarez, trajneri 75-vjeçar që drejtoi përfaqësuesen në tri edicionet e mëparshme të turneut, është jashtë. Zëvendësuesi i tij është 47-vjeçari Diego Alonso, një trajner me pak përvojë, i cili pritet të besojë te sulmuesit veteranë Edinson Cavani dhe Luis Suarez.

Alonso mori përsipër ekipin nga Tabarezi këtë vit, pas një serie rezultatesh të dobëta në kualifikimet e Amerikës së Jugut. Ndryshimi e ndihmoi Uruguain të siguronte një vend në Kupën e Botës, por gjithashtu preu një lidhje familjare midis trajnerit dhe lojtarëve të tij, duke përfshirë disa që e çuan Uruguain në gjysmëfinalen e Kupës së Botës në vitin 2010.