Sport

Baraclough kërkon ta mposhtë Kosovën për fitoren e parë në Ligën e Kombeve

 

Përzgjedhësi i Irlandës së Veriut, Ian Baraclough, ka insistuar se ai së bashku me ekipin e tij duhet t’i harrojnë rezultatet e muajit qershor dhe të fokusohen për ta siguruar fitoren e parë në Ligën e Kombeve. E këtë fitore, Baraclough po e synon ta arrijë në ndeshjen kundër Përfaqësueses së Kosovës. Irlanda e Veriut përballet me Kosovën të shtunën prej orës 18:00 në stadiumin “Windsor Park” në kuadër të Grupit 2 të Ligës B. Në konferencën e mbajtur për shtyp të premten, Baraclough ka ftuar tifozët që ta mbushin stadiumin dhe me përkrahje e atmosferë të zjarrtë ta ndihmojnë Irlandën e Veriut drejt fitores kundër Kosovës.

“Tifozët janë pjesë e madhe e lojës sonë dhe na motivojnë të sulmojmë sa më shumë për të shënuar gol. Mendoj se nëse e kemi përkrahjen e të gjithë stadiumit, futbollistët do të jenë edhe më shumë të motivuar për fitore. Në anën tjetër, atmosfera dhe përkrahja e tifozëve tanë mund të ketë efekt të kundër tek ekipi kundërshtar. Është e rëndësishme që ndeshjen ta nisim mirë dhe t’i bëjmë tifozët të ngrihen në këmbë për të na brohoritur dhe përkrahur drejt fitores në shtëpi”, është shprehur Baraclough.