Sport

Futbolli anglez po përballet me sjellje të këqija të tifozëve

 

“Pushtimi” i fushave në ndeshjet e futbollit në Angli dhe Uells sezonin e kaluar është rritur për 127 për qind krahasuar me kampanjën e fundit të plotë përpara pandemisë së koronavirusit, sipas statistikave të qeverisë britanike të publikuara të enjten. Të dhënat e ofruara nga “Home Office” - departamenti qeveritar përgjegjës për ligjin dhe rendin - theksuan rritjen e sjelljes antisociale në ndeshje, të cilat autoritetet e futbollit po përpiqen ta luftojnë.

Të mërkurën Premier League njoftoi se tifozët që vrapojnë nëpër fushë gjatë ndeshjeve ose përdorin gjësende si bomba tymuese dhe mjete piroteknike, do të marrin ndalime automatike nga klubet për të paktën një vit. Sipas statistikave të qeverisë, ka pasur 441 ndeshje ku janë raportuar pushtime të terrenit sezonin e kaluar – më shumë se dyfishi i numrit në edicionin 2018/19. Arrestimet në lidhje me futbollin u rritën për 59 për qind, me 2198 persona të arrestuar. Ky është numri më i lartë që nga 2273 arrestimet që u bënë në sezonin 2013/14. Autoritetet lëshuan 516 urdhra të rinj për ndalimin e përcjelljes së ndeshjeve të futbollit në edicionin 2021/22, me 1,308 në fuqi në fund të sezonit.