Sport

Tjetër vlerësim i madh i Unionit Evropian të Xhudos për trajnerin Driton Kuka

 

Pas suksesit të jashtëzakonshëm në lojërat olimpike “Tokio 2020”, mirënjohjet personale për trajnerin Driton Kuka nuk kanë të ndalur. Kuka është shpallur trajneri më i mirë i xhudos në botë për vitin 2021, ndërsa u shpall edhe trajneri më i mirë i xhudisteve në Evropë për vitin e kaluar. Me gjithë sukseset e mëdha, Kuka për kohë të gjatë nuk e ka pasur vlerësimin e drejtë në botën e xhudos. Por kjo ka ndryshuar tërësisht pas Lojërat Olimpike që verën e kaluar u mbajtën në kryeqendrën e Japonisë.

Kosova fitoi dy medalje të arta, me Distria Krasniqin në kategorinë deri 48 kilogramë dhe me Nora Gjakovën në kategorinë deri 57 kilogramë. Japonezët kishin llogaritur në dy tituj në këto kategori, por Kuka dhe nxënëset e tij kishin plane të tjera. Kosova ishte e dyta në listën e medaljeve në Tokio, pas Japonisë.