Sport

Koreanët të shqetësuar me formën e sulmuesit Son në prag të Botërorit

 

Mungesa e golave nga sulmuesi Son Heung-min këtë sezon është shtrirë në tetë ndeshje për Tottenhamin, duke rritur shqetësimet në Seul për formën e yllit të Koresë së Jugut vetëm disa muaj para Kupës së Botës “Katari 2022”. Son fitoi “Këpucën e Artë” të Premier Leagues për sezonin 2021/22, çmim që i jepet golashënuesit kryesor në garën më të mirë të Anglisë, por ai ende nuk ka shënuar këtë sezon.

Dhe mediat koreano-jugore po i kushtojnë vëmendje në rritje formës së Sonit përpara paraqitjes së 10-të radhazi të vendit në turneun e madh të futbollit. Përzgjedhësi i Koresë së Jugut, Paulo Bento, hodhi poshtë shqetësimet kur përfshiu Sonin në listën e tij për ndeshjet përgatitore të javës së ardhshme kundër Kosta Rikës dhe Kamerunit.