Sport

Driton Kuka tregon që edhe në Kosovë do të fillojë nderimi i sportistëve kulmorë me grada ushtarake

 

Dy kampionet olimpike nga Kosova, xhudistet Distria Krasniqi e Nora Gjakova, do ta mbajnë gradën e nderit, kolonel, në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Lajmin se Distria e Nora janë zyrtarisht të punësuara në Ministrinë e Mbrojtjes të Shqipërisë, përkatësisht se do t’u takojë grada kolonel, e ka dhënë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Dy xhudistet pejane janë nderuar për shkak të sukseseve kulmore në sport. Grada kolonel do t’u ndahet edhe atletes Luiza Gega dhe peshëngritësit Briken Calja.