Sport

Pas përvojës te Prishtina e Peja, Armstead i vendosur të dëshmohet tek Ylli në Kosovë

 

Pas dy aventurave të shkurtra dhe jo fort të suksesshme në Kosovë, fundori amerikan, Malcolm Armstead, vjen për herën e tretë në elitën e basketbollit kosovar. Armstead në edicionin 2022/23 do ta bartë fanellën e kampionit në fuqi, Golden Eagle Yllit. Me ekipin nga Suhareka, Armstead synon të fitojë trofe për të qenë shumë më i suksesshëm se në dy periudhat e para në Superligë.

Ylli është ekipi i tij i tretë në Kosovë pas Sigal Prishtinës dhe Pejës. Armstead luajti për Sigal Prishtinën në sezonin 2018/19 por u paraqit vetëm në dy ndeshjet e 1/8 së finales të FIBA Europe Cup që ekipi kryeqytetas i luajti kundër Vareses nga Italia. Në edicionin 2019/20 iu bashkua Pejës, por edhe aty nuk zgjati shumë aventura e amerikanit. Tani, Armstead insiston se do ta mbyllë edicionin e ri me skuadrën e Yllit. Armstead llogaritet vendor, pasi është i pajisur me pasaportën e Kosovës në vitin 2018, ndërsa një vit më vonë debutoi me fanellën e “Dardanëve”.