Sport

Championsi me teknologji të re, kamera për pozitë jashtë loje

 

Liga e Kampionëve do të përdorë një sistem të bazuar në kamera për të gjykuar vendimet për pozitë jashtë loje në fazën e grupeve duke filluar nga muaji i ardhshëm, tha UEFA të mërkurën.

Teknologjia “Semi-Automated Offside”, e cila u miratua gjithashtu muajin e kaluar nga FIFA për Kupën e Botës në Katar, përdor kamera të shumta për të gjurmuar më saktë gjymtyrët e lojtarëve dhe pikën kur bëhet një pasim kyç.