Sport

Rusia planifikon ligë futbolli me klubet e territoreve të pushtuara

Foto: AP
 

Ministria e Sportit e Rusisë planifikon të organizojë një ligë futboll, të ndarë nga sistemi rus. Ideja është që të përfshihen klubet e territoreve të pushtuara nga Rusia, si ato në Gjeorgji e Ukrainë, ka shkruar gazeta zvicerane “Blick”.

Në këtë ligë, që Rusia e quan “Liga e republikave mike”, është planifikuar të marrin pjesë ekipe nga territoret gjeorgjiane Osetia e Jugut dhe Abkhazia si dhe ato ukrainase nga Luhansku, Donetsku, Krimeja, Khersoni e Zaporozhie, ka bërë të ditur zv.ministri i Sportit në Rusi, Odes Bejsultanow.