Sport

Sampaoli largohet pasi e ktheu Marseillen në elitën e Evropës

FOTO: AP
 

Pasi e ktheu Marseillen në Ligën e Kampionëve dhe bashkoi tifozët e vështirë që e adhuronin, trajneri Jorge Sampaoli prishi planet për përgatitjet parasezonale të skuadrës kur u largua të premten. Pasi Marseille njoftoi largimin e tij, Sampaoli pretendoi se objektivat e tij nuk u përmbushën nga klubi, edhe pse në dukje nuk kishte asnjë hidhërim mes tij dhe presidentit Pablo Longoria. Dukej se ishte thjesht një çështje parimore, pasi Sampaoli nuk kërkoi as dëmshpërblim.

“Ai hoqi dorë nga pagesa në tri kontratat e tij. Ai mbërriti dhe u largua si një zotëri”, tha Longoria. “Marseille është një klub i paqëndrueshëm nga natyra. Klubi duhet të ndërtojë një projekt rreth një trajneri”.