Sport

“Dardanët” me telashe të shumta synojnë më të mirën ndaj Danimarkës

 

Përzgjedhësi i Kosovës në basketboll te meshkujt, Christos Marmarinos, ka pranuar telashet e mëdha që i ka në ekip para duelit me Përfaqësuesen e Danimarkës. Kosova është stërvitur në Naestved të mërkurën, ndërsa të enjten përballet me Danimarkën në kuadër të fazës së parë parakualifikuese për “Eurobasket 2025”. Kjo ndeshje nis në orën 19:00 dhe i takon Grupit C. E në stërvitjen e fundit, Marmarinos kishte në dispozicion vetëm dhjetë basketbollistë, pasi Meriton Ismaili nuk u stërvit fare dhe ka gjasa të mos jetë në gjendje ta ndihmojë Kosovën ndaj Danimarkës.

Për shkak të lëndimeve, me Kosovën nuk kanë udhëtuar as fundorët Valon Bunjaku e Mikaile Tmushiq. Ndërkohë, me lëndim po përballet edhe Gëzim Morina, i cili ka stërvitur. Erjon Kastrati nuk është grumbulluar fare shkaku i një shqetësimi fizik. Kështu, Kosova do të ketë mungesa të rëndësishme për ndeshjen e fundit të rundit të parë të parakualifikimeve për Eurobasketin e vitit 2025.Kosova të martën në Danimarkë është nisur me 11 basketbollistë, ndërsa Marmarinos për këtë ndeshje nuk ka ftuar fare amerikanët e natyralizuar.