Sport

Tenistet ukrainase kishin mendjen te lufta pas fitoreve të para në Wimbeldon

 

Është e vështirë të mbash mendjen të përqendruar te tenisi kur shtëpia e familjes sate në Ukrainë bombardohet. Anhelina Kalinina dhe Lesia Tsurenko bënë pikërisht këtë në Wimbledon të hënën, duke fituar ndeshjet e tyre hapëse në turneun Grand Slam, për të siguruar një përballje mes vete në kuadër të rundit të dytë, që zhvillohet të mërkurën.

"Faleminderit Zotit që janë gjallë, ata janë të sigurt," tha Kalinina për familjarët e saj, duke shpjeguar se shtëpia e tyre u shkatërrua nga një sulm rus gjatë luftës. “Por ata jetojnë si shumë ukrainas të tjerë kështu që kurrë nuk e dini se çfarë do të ndodhë nesër, sepse çdo gjë duket ndonjëherë e qetë. Por, dje ishin dy raketa në Kiev, në qendër”.