Sport

Braziliani Alisson, portieri që e transformoi Liverpoolin

 

Juergen Klopp analizoi dështimet e Liverpoolit në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2018 kundër Real Madridit dhe u përgjigj me një goditje transformuese për portierin brazilian Alisson Becker. Pa kontributin e jashtëzakonshëm të Alissonit për kauzën e Liverpoolit, përfshirë një objektiv jetik sezonin e kaluar, skuadra e Kloppit nuk do të përgatitej për misionin e hakmarrjes të së shtunës kundër kampionit të Spanjës, me të cilin do të luajë në finalen e Parisit. Humbja e rëndë e Liverpoolit ndaj Realit katër vjet më parë ishte e vështirë për t’u gëlltitur nga Klopp, pasi portieri i tij i zgjedhur, Loris Karius, ishte kryesisht fajtori për humbjen 3:1.

Klopp e transferoi Kariusin nga Mainzi dhe e bëri atë zgjedhjen e parë përpara Simon Mignoletit, por gjermani nuk bindi kurrë dhe paraqitja e tij në finalen e Championsit në Kiev ishte dëshmia më e mirë. Pak minuta pas pjesës së parë, me rezultatin 0:0, Karius në mënyrë të pashpjegueshme hodhi topin te Karim Benzema, i cili e dërgoi në portën e tij të zbrazët. Liverpool ishte ende në lojë me rezultatin 2:1 në favor të Realit kur kishin mbetur edhe shtatë minuta, por Karius më pas gjuajtjen e Gareth Balet nga distanca e dërgoi në rrjetë për të vulosur fitoren e Realit. Vetëm disa javë më vonë, Kloppi transferoi Alissonin nga Roma për një tarifë që ishte rekord botëror në atë kohë për një portier prej rreth 67 milionë funtesh.