Sport

Sadiku pritet nga ministri Çeku, suksesi i saj në Botëror vlerësohet lart

 

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku e ka pritur të hënën boksieren Donjeta Sadiku. Sadiku e kategorisë 60 kilogramë ditë më parë fitoi medaljen e bronztë në Botërorin e boksit që u mbajt në Stamboll të Turqisë.

Ministri Çeku ka thënë se medalja e fituar nga Donjeta është historike për shtetin e Kosovës. Medalja e bronztë e fituar nga Sadiku ishte edhe e para që prej pavarësimit të sportit të Kosovës. Sadikut iu nda edhe shpërblimi në vlerë 14 mijë euro, kurse 7 mijë të tjera i kanë takuar trajneres e saj, Marjola Sallauka, bazuar në rregulloren për shpërblime të sportistëve, të cilët arrijnë rezultate kulminante në garat ndërkombëtare.