Sport

Rritja e madhe e Ballkanit, skuadra që prezanton Kosovën në Champions

ballkani, sport, futboll
 

Edicioni 2017/18 i Superligës së Kosovës në futboll u zhvillua pa Ballkanin pjesë e elitës. Ballkani i Suharekës luante në Ligën e Parë dhe siguroi promovimin për edicionin vijues, 2018/19. Pakkush jashtë klubit mund të ketë parashikuar në verën e vitit 2018 se Ballkani shpejt do të bëhej forcë e futbollit kosovar. Se do të bëhej skuadra që e përfaqëson vendin në Ligën e Kampionëve.

Rrugëtimi i jashtëzakonshëm i Ballkanit u kompletua të dielën, kur kjo skuadër e festoi titullin e kampionit të Kosovës në futboll. Është i pari në histori të klubit. Ballkani si klub është themeluar në vitin 1947 dhe nuk vlerësohet prej klubeve të mëdha të vendit, nëse për bazë merren tradita dhe sukseset. Por aktualisht e ka fjalën kryesore.