Sport

Abrahami i vendosur ta fitojë Ligën e Konferencës në sezonin shpërthyes te Roma

 

Mund ta quani si të doni – një garë e nivelit të tretë apo edhe një kupë e vogël – por finalja e edicionit inaugurues të Ligës së Konferencës përfaqëson një mundësi të madhe për sulmuesin e Romës, Tammy Abraham. Një vit më parë, Abrahamit nuk iu dha asnjë vend në stol, kur skuadra e tij Chelsea e fitoi Ligën e Kampionëve. Por pas një sezoni në Romë nën drejtimin e trajnerit Jose Mourinho arritja në finalen e së mërkurës së ardhshme kundër Feyenoordit në Tiranë, Shqipëri, tregon pse 24-vjeçari Abraham kishte të drejtë që u largua nga klubi londinez, me të cilin ishte i lidhur prej 16 vjetësh.

“Për mua nuk është një trofe i vogël. Unë besoj se çdo finale është një finale – pavarësisht se çfarë konkurrence është”, tha Abraham të enjten. “Kur arrin finalen, natyrisht se dëshiron ta fitosh. Është një trofe dhe këto janë momentet që shikon pas në karrierën tënde, duke thënë se dëshiron të fitosh trofe. Për mua kjo është një mundësi. Për bashkëlojtarët e mi dhe për tifozët e Romës, kjo është një mundësi për të ngritur një trofe evropian”.